Napisz do nas

Kryta pływalnia Obiekty sportowe

Archiwum aktualności

 

 Woda to raj dla maluchów, szczególnie tych kilkumiesięcznych.

Dzieci nie boją się wody, przecież przez 9 miesięcy była ich domem. Dlatego warto wykorzystać fakt, że kojarzy się ona naszemu maluszkowi z przyjemnością i od pierwszych miesięcy życia oswajać go z wodą, ucząc pływania.

Pływanie wspomaga rozwój psycho-fizyczny dziecka, stymuluje rozwój zmysłów. Ćwiczenia w wodzie oddziałują na rozwój czucia, równowagi i świadomości własnego ciała. Środowisko wodne pozytywnie wpływa na układ krążeniowo-oddechowy, poprawia wytrzymałość.

W wyniku działania ciśnienia hydrostatycznego wody na klatkę piersiową, pływające maluchy mają lepiej rozwinięty układ mięśniowy, lepiej rozwinięte mięśnie oddechowe. Ćwiczenia w wodzie hartują organizm - dzieci są bardziej odporne na infekcje. Zajęcia w wodzie mają działanie relaksujące i rozluźniające, przez co doskonale wpływają na rozwijający się układ nerwowy oraz koordynację. Woda obniża pobudliwość układu nerwowego i sprawia że dzieci są bardziej spokojne.

Wspólne pływanie rodzica z dzieckiem pogłębia więzi emocjonalne, buduje wzajemne zaufanie, daje poczucie bezpieczeństwa. Dziecko, które od najmłodszych lat uczestniczy w zajęciach na basenie, rozwija się bardziej harmonijnie, jest zdrowsze i sprawniejsze fizycznie. Środowisko wodne, kontakt z innymi dziećmi i wspólne zabawy w wodzie, odkrywanie nowych rzeczy, ma pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny, poznawczy i społeczny malucha.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którym nieobca jest troska o prawidłowy rozwój ich pociech, Kryta Pływalnia "Otylia" zaprasza na grupowe zajęcia nauki pływania dla dzieci od 3 miesięcy do lat 6.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na ZAJĘCIA POKAZOWE, w których będą mogli uczestniczyć rodzice z maluszkami (w cenie biletu). ZAJĘCIA POKAZOWE odbywać się będą 18 stycznia 2014 w godzinach 11.00-13.00, w blokach po 30 min. Można będzie przekonać się osobiście, czy wspólna zabawa, połączona z nauką pływania spodoba się zarówno rodzicom, jak i ich pociechom. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

WSZYSTKO O PŁYWANIU Z MALUCHAMI

(Informacje dla ciekawskich rodziców:)

 

ROZWÓJ DZIECKA I WODA.

Rozwój dziecka uwarunkowany jest dojrzewaniem ośrodkowego układu nerwowego i znajduje swój wyraz w stopniowym doskonaleniu umiejętności ruchowych i właściwym reagowaniu na różnorodne bodźce płynące z otoczenia. Odpowiedni dopływ bodźców już w okresie życia łonowego, (co ma miejsce w prawidłowo przebiegającej ciąży) i właściwa opieka rodziców zapewniają dziecku proces dojrzewania.

Rozwój polega na stopniowym uczeniu się coraz bardziej złożonych czynności ruchowych i kontroli ciała dzięki rozwojowi reakcji prostowania i równowagi oraz dostosowywaniu zmian napięcia mięśni w ich antygrawitacyjnym działaniu w coraz wyższych pozycjach. Doznania płynące z wykonywanych przez dziecko ruchów umożliwiają mu coraz lepsze poznawanie własnego ciała, jego granic i najbliższego otoczenia.

 Dziecko przebywające w łonie matki ma możliwość poruszania się, woda dostarcza całego repertuaru czynników pobudzających, dodatkowo jego ciało znajduje się w przestrzeni wolnej od działającej siły ciążenia. Dzięki temu dziecko dostrzega swoje ciało i swój ruch, intensywniej niż na lądzie. Integracja wrażeń zmysłowych z ruchem zaczyna się właśnie w okresie płodowym i dotyczy głównie czucia (powierzchniowego i głębokiego - czucie (temperatury i dotyku), równowagi, (ponieważ woda sama też się porusza, dziecko musi reagować i przeciwdziałać zmianom pozycji) oraz słuchu. Odpowiedzi ruchowe, początkowo wyzwalane na drodze odruchowej stają się coraz bardziej złożonymi i coraz lepiej kontrolowanymi przez korę mózgową reakcjami, dostarczającymi dziecku nowych doświadczeń i pobudzającymi je do ciągłego poszukiwania wrażeń stymulujących i dających zadowolenie, co korzystnie wpływa na rozwój.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:
Odpowiada dr Alicja Karney pediatra Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

Pytanie: Czy wolno pływać jak dziecko miało szczepienie?.
Odpowiedź: Nie ma przeciwwskazań do zajęć na pływalni w dniu szczepienia, ale należy wziąć pod uwagę, że tego dnia dziecko może mieć gorsze samopoczucie, może je boleć miejsce po podaniu szczepionki, może mieć również stan podgorączkowy, wobec tego lepiej tego dnia zrezygnować z zajęć.
P: Co to jest odruch nie zachłystywania się woda?.
O: Kilkunastotygodniowe niemowlęta potrafią skutecznie bronić się przed zachłyśnięciem i mają umiejętność nurkowania. Związane jest to z ciągle jeszcze żywym odruchem obronnym wyuczonym w okresie życia płodowego, ale też z budową krtani i gardła oraz nawykiem oddychania przez nos.
P: Kiedy najlepiej zacząć pływać?.
O: Dziecko w każdym wieku może rozpocząć pływanie. Najważniejsze, aby pierwsze lekcje były dostosowane do wieku i możliwości dziecka, jednak najlepiej, jeżeli będzie to ok. 3 miesiąca życia.
P: Jakie są przeciwwskazania do wzięcia udziału w zajęciach?.
O: Przeciwwskazania do pływania to:
- ostre infekcje dróg oddechowych, przewodu pokarmowego
- niektóre choroby skóry
- uczulenie na ozon
- nawracające zakażenia i przewlekłe choroby układu moczowego
- nasilony refluks żołądkowo-przełykowy
- niektóre przewlekłe choroby płuc
- nawracające zapalenia ucha środkowego
- nie powinno się też chodzić na basen przez kilka dni po przebyciu infekcji

P: Dysplazja stawów biodrowych u dzieci a basen?.
O: Dysplazja stawów biodrowych nie jest przeciwwskazaniem do pływania, chyba, że inaczej zaleci ortopeda. Wypór wody powoduje odciążenie narządu ruchu, ułatwiając wykonywanie ruchów, jednocześnie opór wody w czasie wykonywania ruchów pozwala wzmocnić mięśnie bez przeciążania stawów.
P: Czy dzieci z ADHD, zespołem Downa mogą brać udział w zajęciach?.
O: Dzieci z ADHD mogą jak najbardziej brać udział w zajęciach na pływalni, może wręcz wspomagać terapię, podobnie jak zespół Downa nie jest przeciwwskazaniem.
P: Czy dzieci z astmą mogą chodzić na basen?.
O: Astma nie jest przeciwwskazaniem do zajęć na pływalni, a nawet są wskazane tego typu zajęcia, pod warunkiem, że dziecko nie reaguje źle na ozon czy chlor.
P: Czy można chodzić na pływalnie z dzieckiem chorym na padaczkę?.
O: W przypadku dzieci z padaczką decyzja, co do możliwości udziału dziecka w zajęciach powinna być podjęta po konsultacji z neurologiem.

WARUNKI, JAKIE POWINIEN SPEŁNIAĆ BASEN:

Temperatura wody musi być dostosowana do wrażliwości dziecięcych organizmów - dla dzieci od 3 do 7 miesięcy 32-33˚C, a dla dzieci do 12 miesiąca życia około 31-32˚C.

Woda w basenie powinna być odpowiednio uzdatniana. Najlepiej, jeśli jest oczyszczana przez filtry przepływowe i ozonowana. Basen powinien posiadać szatnię rodzinną, gdzie osoba towarzysząca w zmienionym obuwiu może wejść i pomóc przebrać dziecko, lub osobną szatnię dla matek z dziećmi, wyposażoną w specjalne miejsce do położenia dziecka oraz przewijak. Szatnia męska również powinna być tak przygotowana. Na basen można wnieść fotelik dla dziecka lub karimatę, do położenia malucha Rodzice powinni wchodzić na basen tylko w zmienionym stroju sportowym i w klapkach.

CZEGO NAUCZĄ SIĘ POCIECHY:

Samodzielności w poruszaniu się w wodzie, wchodzenia i wychodzenia z basenu bez asysty osób starszych. Zdobędą doświadczenie ułożenia swojego ciała w wodzie w różnych pozycjach takich, które nie są możliwe na lądzie. Nauczą się tolerować wodę na rękach, buzi oraz zdobędą umiejętność całkowitego zanurzenia się. Odkryją własną niezależność w poruszaniu się w wodzie bez pomocy rodziców. Będą potrafiły bezpiecznie zachowywać się nad wodą. Współdziałania z osobą ćwiczącą. Integracji w grupie z innymi dziećmi, co stanowi dobre przygotowanie przed przedszkolne dla dziecka. Poprzez zabawę oswoją się z wodą, nauczą się pewnie w niej zachowywać oraz cieszyć się ze środowiska wodnego. Poprzez ćwiczenia ruchowe wzmocnią swój układ mięśniowy, oddechowy oraz wpłyną na rozwój koordynacji wzrokowo ruchowej.

CZEGO NAUCZĄ SIĘ RODZICE:

1.   Bezpiecznego poruszania się i trzymania dziecka w wodzie.

2. Pomagania dziecku bezpiecznie zdobywać nowe doświadczenia, zachęcać do ich pogłębiana.

3. Wspólnego prowadzenia aktywnego trybu życia od pierwszych miesięcy życia pociechy.

4. Nauczą się traktować swoje dziecko jako indywidualną jednostkę, rozumieć etapy jego rozwoju, obserwować zmiany psychoruchowe i społeczne.

5. Nigdy nie być zbyt wymagającym.

6. Stworzyć dziecku odpowiednie warunki, zapewnić poczucie bezpieczeństwa i swobody na zajęciach.

7. Cieszyć się razem z dzieckiem ze wspólnych sukcesów i pocieszać w przypadku drobnych porażek.

8. Należy również pamiętać, że dzieci najwięcej uczą się mając poczucie bezpieczeństwa i akceptacji tego, co robią. Ważne jest to, by rodzic uczestniczył w zajęciach z entuzjazmem i zaangażowaniem równym dziecku.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA A ROZWÓJ DZIECKA
Aktywność fizyczna wpływa na stymulację i wspomaganie rozwoju:
-somatyczny-aktywność fizyczna stymuluje wzrastanie ciała, rozwój mięśni i funkcji zaopatrzenia tlenowego, zapewnia harmonię rozwoju (proporcjonalny przyrost masy ciała).
-intelektualnego-aktywność fizyczna umożliwia poznawanie najbliższego środowiska (fizycznego i społecznego), przedmiotów I zjawisk.
-psychicznego-aktywność fizyczna stwarza sytuacje, w których dziecko uczy się pokonywania trudności, radzenia sobie ze zmęczeniem, stresem, przeżywaniem sukcesów i porażek, kontrolowania emocji.
-społecznego-aktywność fizyczna kształtuje relacje z innymi ludźmi. Dziecko uczy się samokontroli, uzyskuje informacje zwrotne do rówieśników, które sprzyjają rozwojowi obrazu własnej osoby (self-image) i poczucia własnej wartości (self-esteem).

Należy również wspomnieć o znaczeniu aktywności fizycznej w adaptacji dziecka do zmiennych bodźców i różnych warunków środowiska fizycznego (np.: klimatu, wysiłku) i społecznego. Stwarza ona warunki do uodparniania się (hartowania) na bodźce fizyczne i psychiczne. Aktywność fizyczna stwarza również warunki kompensacji- możliwości wyrównania negatywnych wpływów współczesnego życia - minimalizowanie skutków działania stresu. Ma również bardzo istotne znaczenie w terapii wielu zaburzeń i ich korekcie.

„Ruch jest, bowiem powszechnie uznawany za naturalny, korzystny bodziec leczniczy”.

WPŁYW ĆWICZEŃ W WODZIE NA ROZWÓJ DZIECKA:
1. usprawniają koordynację psychoruchową dzieci,
2. aktywizują układ kostno-mięśniowy,
3. stanowią doskonałą gimnastykę mięśni i stawów,
4. wspomagają proces rehabilitacyjny u dzieci np. z asymetriami czy z podwyższonym napięciem mięśniowym,
5. stanowią doskonały relaks dla malucha zarówno fizyczny jak i psychiczny,
6. wzmacniają więzi emocjonalne rodzica z dzieckiem,
7. dzieci stają się odważniejsze, bardziej samodzielne i ciekawe świata,
8. dzięki łatwości przystosowywania się do nowego środowiska pójście np. do przedszkola nie jest dla dziecka wielkim stresem.

PODZIAŁ NA GRUPY POD WZGLĘDEM WIEKU DZIECI:
Podczas zajęć, na każdym etapie nauczania, proszę pamiętać, że odpowiadacie Państwo za bezpieczeństwo swojego dziecka w wodzie. Instruktorzy nauczą Państwa, jak bezpiecznie poruszać się na terenie pływalni, jak trzymać dziecko i z nim pracować. Dowiecie się również Państwo jak asekurować dziecko podczas skoków, zanurzania i samodzielnego pływania. Cały czas powinniście obserwować swojego malucha. W razie jakichkolwiek kłopotów, instruktor udzieli Wam pomocy i wsparcia.

Etap I (od 3 miesięcy do 1 roku) Nieporadny maluszek
- nauczamy rodziców podstawowych zasad bezpieczeństwa poruszania się na terenie pływalni i nie tylko
- oswajamy niemowlę ze środowiskiem wodnym
- wprowadzamy pierwsze ćwiczenia oddechowe
- uczymy dziecko samodzielnego utrzymywania się na wodzie w pozycji pionowej lub poziomej
- wprowadzamy elementy zanurzania
- uczymy skoków do wody z pozycji siadu na brzegu basenu

Etap II (1 - 2 lata) Dziecko pewne w wodzie
- wprowadzamy zasady bezpiecznego poruszania się przez dziecko na terenie pływalni
- uczymy dziecko samodzielnego przemieszczania się w wodzie na plecach, na brzuszku lub w pionie, angażując głównie pracę nóg
- wprowadzamy ćwiczenia umożliwiające dziecku skok do wody z pozycji siedzącej oraz stojącej z jednoczesnym zanurzeniem głowy pod wodę
- uczymy dzieci różnych piosenek, zabaw. Dajemy do pokonania różne przeszkody i zadania

Etap III (2 - 3 lata) Dziecko doszkalane
- wprowadzamy więcej ćwiczeń na opanowanie prawidłowej pracy nóg malucha
- uczymy dziecko wytrwałości by mogło samodzielnie przepłynąć odcinek 10-15 metrów
- bawimy się w wyciąganie przedmiotów z głębokości około 0,3 metra
- gramy w różne zabawy grupowe
- organizujemy mini zawody dla najmłodszych w grupach

Etap IV (3,5 - 4,5 lat) Dzielny pływak
-
nauka pływania na grzbiecie
- nurkowanie i samodzielne przepłynięcie 15-25 metrów
- pływanie strzałką pod wodą
- doskonalenie techniki pracy nóg
- skoki do wody z nurkowaniem
- zabawy i gry z wykorzystaniem współdziałania dzieci w grupach
- mini zawody pływackie w grupach
- konkursy
- Egzamin na kartę "Już Pływam"

CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA PROCES NAUCZANIA PŁYWANIA:
-cechy charakteru małego dziecka
Każde dziecko, nawet to najmniejsze posiada swój własny charakterek. Jedne dzieci są spokojne, inne bardzo żywiołowe. Jedne dzieci szybko się uczą i nie przeszkadzają im drobne porażki inne zniechęcają się bardzo szybko i trzeba je mocno mobilizować do działań.
-czynniki zewnętrznego środowiska
Do czynników tych można zaliczyć brak poczucia bezpieczeństwa. To, co dla nas dorosłych wydaje się normalne, jak np. muzyka, wygląd niektórych rzeczy, ludzi, dla małego dziecka może wydawać się przerażające. Stach może stać się czynnikiem hamującym etap nauczania.
- samopoczucie dziecka i rodzica
Żeby mała pociecha skutecznie się rozwijała musi być w dobrej kondycji zdrowotnej i psychicznej. Jedną z najczęstszych przyczyn zaburzenia dobrego samopoczucia jest ząbkowanie u dzieci. Rodzice biorący udział w zajęciach również powinni być spokojni, spontaniczni i otwarci na gry i zabawy dzieci, wspomagające proces nauczania.
-
pochwały i nagrody
Małe dzieci tak samo jak słodycze kochają i pochwały na swój temat. Dzięki nim nabierają pewności siebie, co sprawia, że osiągają lepsze wyniki. Może się zdarzyć, po usłyszeniu pochwały zmierzą się z przeszkodą, o jakiej wcześniej nie odważyłyby się nawet pomyśleć. Każde ćwiczenie poprawnie wykonane, powinno być chwalone przez rodzica.

Przy nauce pływania pomocne mogą okazać się naturalne odruchy niemowląt takie jak np.:

- odpychanie się stopkami. Można to łatwo wykorzystać, kładąc pod podeszwy stóp dziecka swoje dłonie, co będzie działać prowokująco do odpychania się, lub podczas ćwiczeń wykonywanych przy murku basenu.
- odruch chwytny. Dzięki temu odruchowi dziecko potrafi się przemieszczać w wodzie z przedmiotami ręku takimi jak deska, rura czy zabawka.

CO ZABRAĆ ZE SOBĄ NA ZAJĘCIA?
1. Zaświadczenie od lekarza pediatry o braku przeciwwskazań do zajęć w wodzie.
2. Ważny karnet.
3. Strój kąpielowy dla rodzica, pieluszkę do pływania dla dziecka trzeba odebrać w kasie pływalni.
4. Klapki dla rodzica i obuwie na zmianę dla dzieci chodzących.
5. Ręcznik dla siebie i dwa ręczniki lub ręcznik i szlafroczek dla malucha.
6. Nosidełko (można je wnieść na teren pływalni, po wyrażeniu zgody przez kierownictwo obiektu).
7. Kosmetyki dla siebie i dla dziecka (mydło, oliwka, itp.) oraz suszarkę do włosów, jeśli nie ma na wyposażeniu basenu.
8. Pieluszkę na zmianę.
9. Przekąskę by posilić się po zajęciach.

PRZED ZAJĘCIAMI!
1. Należy przebadać dziecko i uzyskać od lekarza pisemną zgodę na uczestnictwo w zajęciach z pływania.
2. Nie należy smarować dziecka oliwkami i kremami.
3. Jeśli podczas zajęć wymagane są czepki, należy pokazać się dziecku kilka razy wcześniej w domu w czepku, aby nie bało się rodzica podczas lekcji.
4. Nie należy karmić dzieci później niż na pół godziny przed zajęciami. Wyjątek stanowi karmienie piersią.

PIERWSZE KROKI NA TERENIE PŁYWALNI
1. Do przebieralni wchodzimy z dzieckiem 15-20 minut przed zajęciami (przed wejściem, zmieniamy obuwie w szatni). Wózki zostawiamy w wyznaczonym miejscu, wskazanym przez organizatorów zajęć.
2. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem by samemu się przebrać jest zapięcie malucha w nosidełku.
3. Przed zajęciami obowiązuje wspólny prysznic rodzica z dzieckiem.
4. Zajęcia odbywają się z instruktorami. Instruktorzy pomagają Państwu przy wejściu i wyjściu z wody. Jeśli trzeba wejść do wody po drabince, instruktor przytrzymuje dziecko, rodzic sam wchodzi do wody, a następnie odbiera dziecko od instruktora.
5. W czasie ćwiczeń nie podajemy dzieciom smoczka.
6. Po zajęciach myjemy dziecko mydłem pod prysznicem. Dobrze osuszone dziecko smarujemy oliwką lub kremem.
7. Po wyjściu z szatni zaleca się odczekać jeszcze ok. 20-30 minut na terenie pływalni.

CO DAJE DZIECKU MOŻLIWOŚĆ PORUSZANIA SIĘ W WODZIE?

Woda umożliwia dziecku samodzielne poruszanie się już w pierwszym okresie jego życia, dodatkowo ważnym faktem jest to, że wykonywane przez dziecko ruchy zachodzą w trzech płaszczyznach, mięśnie działają w warunkach odciążenia, dzięki czemu wykonują mniejszą pracę statyczną a większa energia może być wykorzystana na dynamiczną pracę kończyn. Wpływa to dodatnio na siłę mięśniową i koordynację ruchową dzieci. Zdobyte przez dzieci doświadczenie ruchowe zostaje zapamiętanie a następnie modyfikowane w zależności od potrzeby, programowanie ruchu, który staje się celowy (np.: sięganie po piłkę).

Ćwiczenia na basenie stanowią, nie tylko znakomitą zabawą dla malca, ale i naukę.

Ciekawość dziecka i chęć poznawania świata jest uzależniona od jego możliwości ruchowych. Dzięki środowisku wodnemu, które daje dziecku większą swobodę ruchu, poznawanie otoczenia staje się łatwiejsze, może też mieć charakter bardziej samodzielny.
Dziecko poznaje siebie, swoje możliwości.

KIEDY NAJLEPIEJ ZACZĄĆ OSWAJAĆ DZIECKO Z WODĄ?
Dziecko najlepiej zacząć uczyć pływać w wieku 6 - 8 tygodni. Wtedy ma ono jeszcze zakodowane odruchy z życia płodowego: nie boi się i nie otwiera ust, kiedy się zanurza. Po dwóch latach nauki na basenie maluch jest w stanie zupełnie sam, bez kółka, płynąć pieskiem. Niemowlę, które nie chodzi na basen, traci pierwotne odruchy. Dlatego dziecko roczne jest nieporównywalnie trudniej przyzwyczaić do wody niż kilkumiesięczne. Podczas pierwszych kilku zajęć na basenie uczą się przede wszystkim rodzice - to oni muszą zachować spokój, opanować strach i potrafić odpowiednio zareagować, kiedy dziecko zachłyśnie się albo zanurzy głowę

"PŁYWANIE" W DOMU.
Rodzice, którzy chcą, aby, ich dzieci nie bały się środowiska wodnego, powinni rozpocząć oswajanie dziecka z wodą w warunkach domowych. Działanie to pozytywnie wpłynie na zachowanie dziecka na pływalni, oraz podczas zajęć w wodzie. Już, dwu - trzymiesięczne niemowlaki mogą brać udział w zajęciach na basenie. Dzieci, które podczas domowych kąpieli zostały przyzwyczajone do zanurzania główki, oblewania twarzy wodą i pluskania, nie będą miały problemów z wykonywaniem większości zadań na pływalni. Nurkowanie, skoki do wody i ćwiczenia, dzieci zaakceptują znacznie szybciej, znacznie łatwiej i bez lęku nauczą się nowych elementów.
Rodzice mogą samodzielnie ćwiczyć ze swoimi pociechami w domu już od pierwszych dni życia dziecka.


NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE SZKOŁY PŁYWANIA DLA NIEMOWLĄT?
1. Uprawnienia i doświadczenie kadry instruktorskiej:
- zajęcia prowadzone są przez magistrów wychowania fizycznego, magistrów rehabilitacji, ratowników WOPR oraz instruktorów pływania
2. Temperaturę wody w basenie.
- temperatura wody powinna wynosić 31-33 stopnie Celsjusza. Woda powinna być uzdatniona hipoalergicznymi preparatami, jednak w niecce basenowej wskazana jest obecność pewnej ilości chloru, bo tylko chlor zapewnia mikrobiologiczną czystość wody.
3. Udogodnienia w szatniach dla najmłodszych użytkowników:
- specjalnie przygotowane stanowiska do przebierania dzieci zapewniają bezpieczeństwo i wygodę.
4. Ilość osób w grupie.
- ilość osób w grupie ustalana jest przez organizatorów zajęć, jednak na jednego instruktora nie może przypadać więcej niż 15 dzieci,
- w zajęciach z dzieckiem w wodzie uczestniczy jedno z rodziców (lub inny opiekun prawny).

info: www.akademiaruchu.eu

Dodano: 16 grudnia 2013 r.

Poprzednia strona Następna strona

Miejski Ośrodek Sportu  i Rekreacji 
w Janowie Lubelskim

 

Darmowe liczniki darmowe liczniki!